Jestem Matką

W weekend premierę na polskim Netflixie miał tytuł ‚I Am Mother’, thriller science-fiction i debiut reżyserski pana Granta Sputore. Kolejna wyczekiwana przeze mnie pozycja z tegorocznego festiwalu Sundance, która trafia na nasz rynek. Film opowiada historię dziewczynki wychowywanej przez robota ‚Matkę’, zamkniętych w schronie i ukrywających embriony przed niebezpieczeństwami świata zewnętrznego. Świata, do którego upadku doprowadziła wymarła rasa ludzka. W oryginalnej wersji językowej świetnie sobie radzi Rose Byrne z podkładaniem głosu pod androida. Sam projekt robota, jak i wizualne aspekty całego ośrodka, w którym toczy się akcja są bardzo przyjemne dla oka i wiarygodne dla widza, co pomaga skupić mu się na faktycznym przedmiocie badań, czyli relacjach na linii matka-dziecko.

Początkowo wychowanie idzie zgodnie z planem, dziecko się rozwija, uczy i dorasta. Przychodzi jednak moment, kiedy w jej głowie i sercu rodzi się potrzeba interakcji z drugim człowiekiem, kimś, kogo żaden robot nie zastąpi. Nawet Matka, która ją wychowywała przez tyle lat. Odpowiedź na jej nowe pragnienie pojawia się jak na zawołanie. Do drzwi ośrodka puka kobieta szukająca schronienia (w tej roli Hilary Swank), a której opowieści o tym, co dzieje się za murami tego budynku podważają zaufanie młodej dziewczyny do Matki. Tutaj muszę wcisnąć porównanie obrazu pola na zewnątrz do ‘Chochołów’ Wyspiańskiego. Podobieństwo uderzające. Córka ostatecznie musi stanąć przed wyborem. Czy uwierzyć drugiemu człowiekowi z krwi i kości, w którego żyłach płynie gorąca krew czy też pozostać wiernym maszynie?

Imienia córki nie znamy, bo posługuje się kodem, który jest dość istotny, jeśli ktoś drobiazgowo śledzi wydarzenia w filmie i stara się rozgryźć zagadkę przed jego finałem. Uwagę przykuwają również informacje i cyfry wyświetlane na ekranie w trakcie początkowej sceny, więc radzę nie przegapić. Kiedy połączymy jedno z drugim, można śmiało przewidzieć przebieg kolejnych zdarzeń, a zachowania bohaterów nabierają większego sensu. Niestety brakuje w filmie dramaturgii, co moim zdaniem jest spowodowane brakiem wyraźnych czynników mających wpływ na postawę robota. Jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze może obudzić nowy zarodek i zacząć od nowa. To z kolei zmniejsza emocjonalny efekt zarówno tych drobnych odkryć fabularnych w trakcie seansu jak i całego procesu przemiany dokonującej się w dziewczynie pod wpływem nowych doświadczeń.

‚I Am Mother’ to zdecydowanie niewykorzystany potencjał, bo pomysłów na dobry film jest tutaj więcej niż jeden i to każdy w tym samym środowisku, z tymi samymi postaciami i ubrane w to samo wizualne opakowanie. Autor nie był w stanie się skupić na konkretnym temacie. Szok, jaki spotkanie z drugim człowiekiem w takich warunkach mogło wywołać w bohaterce. Pytanie ile rodzic zataja informacji o świecie w trakcie wychowywania dziecka i z biegiem czasu te informacje ujawnia. Posługiwanie się drugą osobą, jako narzędziem służącym do zwalczania uczucia samotności. Ciekawych wątków jest sporo. Film jednak traci moje zainteresowanie, kiedy stara się mieszać w głowie bardziej mi niż swojej bohaterce, bo im bliżej poznajemy intencje przeciwnych stron, tym bardziej stają się one jednowymiarowe i przypominają pionki w grze. W grze, której wynik znamy. Za daleko to jabłko upadło od drzewa, na którym Alex Garland wyrył niedawno ‚Ex Machina’, żeby je uznać za pyszne, twarde i słodziutkie, ale nadal jest wystarczająco świeże, żeby się nim posilić.

Z racji tego, że film jest dostępny na Netflix to mimo wszystko polecam, bo na pewno nudzić się nie będziecie. Każdy znajdzie coś dla siebie, ale też nikt spełniony po tym seansie raczej się nie poczuje.

Ocena: 5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s